Disiplinler

STIHL® TIMBERSPORTS® SERİSİ, sporcuların balta ve testere kullanım yeteneklerini kanıtladıkları 6 disiplinden oluşur. Kuvvet dayanıklılık teknik ekipman ve aletleri kullanım yeteneği zaferi belirleyen faktörlerdir.

Standing Block Chop

Bu disiplin, bir balta ile ağaç kesme yarışmasıdır. Emniyetli ve sıkı bir şekilde dik olarak yerleştirilen 30 cm capındaki ahşap bir blok her iki tarafından vurmak suretiyle mümkün oldugunca kısa sürede kesilmelidir. Baltayı doğru yere vurmak ve güçlü vuruşlar yapmak bu disiplinde hızlı bir başarı elde etmek için önemli faktörlerdir. Bu dalda en iyi sporcuların puani 20 saniyenin altındadır.

STIHL Stock Saw

Bu disiplininde tüm yarışmacılar STIHL'in standart zincirli testeresi MS660 kullanırlar. Testere bir süre ısındıktan sonra yere bırakılır. "Başla" sinyalinin verilmesi ile testere yerden alınır ve çapı 40 cm olan ahşap bloktan belli kalınlıkta iki tane disk kesilir. Bu disklerden biri testerenin yukarıdan aşağıya diğeri aşağıdan yukarıya hareketi ile kesilmelidir.

Underhand Chop

Bu disiplin, devrilmiş ve yatay sekilde duran bir ağacı kesme canlandırmasıdır. Sporcuların yatay konumlandırılmış bir blok üzerinde durmak suretiyle ve kendi baltalarını kullanarak 32 cm kalınlığındaki ağaç gövdesini kesmeleri gerekir. Ağaç gövdesi her iki tarafından da kesilmelidir. Tek taraftan kesim yarışmacının yarışma dışı kalmasına sebep olur. Bu disiplinde Avrupadaki en iyi puan 20 saniyenin altındadır.

Single Buck

46 cm çapında yatay konumda duran ahşap bloktan bir disk kesilmelidir. Bu işlem sırasında yaklaşık 2 metre uzunlugunda crosscut testere kullanılır. Bu kesim sırasında sporcunun ritmi ve dinamizmi değerlendirilir. Testerenin ahşap üzerinde rahat hareket edebilmesi için testere yağlı sıvı ile sprey edilebilir. Buna ek olarak, bir yardımcının disk ve gövde arasına takoz yerleştirmesine de izin verilir.

Springboard

Bu disiplinde önce iki kalas, tramplen görüntüsü oluşturacak şekilde dikey duran bir ağaç gövdesine yerleştirilir. Daha sonra ağaçın üst kısmında, yerden 2.8m yükseklikte duran 27cm çapındaki ağaç blogunu kesmek için bu tramplenlerin üzerine cıkılır. Springboard hassas ve güçlü bir teknik gereksinimi yanında sporcuların denge ve becerilerininde önem taşıması nedeniyle "üst seviye disiplin" olarakta anılır.

Hot Saw

Bu disiplinde, özel ayarlanmış, son derece güçlü motorlu testereler kullanılır. Amaç, 46cm çapında yatay olarak konumlandırılmış bir ağaç gövdesinden belli kalınlıkta 3 adet diski mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kesmektir. Bu disiplinindeki en büyük zorluk 62 hp gücündeki motorolu testereye yarışma süresince aynı konsantrasyonla hakim olabilmektir. 27kg ağırlığında ve zincir hızı 240km/h olan bu testereler için sporcuların yüksek seviyede güç kullanmaları gerekmektedir.