STIHL Timbersports Tanıtım

STIHL® TIMBERSPORTS® SERİSİ agaç kesme sporunda uluslararası bir yarışma serisidir. Agaç kesme sporu kökleri Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletlerine uzanan bir spor dalıdır. Eski günlerde, ormancılar kendi aralarında "en iyi" olanı belirlemek amacıyla yerel olarak agaç kesme yarışmaları düzenlerlerdi. Zamanla, bu "güç denemeleri" yüksek seviyeli atletizim dalında profesyonel yarışmalara dönüştü.

SADAL Timbersports

1985 yılında ANDREAS STIHL AG & Co KG şirketi ABD'de bir şampiyonluk serisi olarak STIHL® TIMBERSPORTS® SERİSİ başlattı. Bugün bu seri, agaç kesme sporunun önde gelen bir sınıfı haline gelmiştir. Yarışmalar, uluslararası ve ulusal düzeyde yapılmaktadır. Avrupa'da, STIHL® TIMBERSPORTS® SERİSİ'nin geçmişi 2001 yılına uzanıyor. Pek çok avrupa ülkesinde ulusal ve uluslar arası Avrupa şampiyonası başarı ile yürütülmektedir. 2005 yılından bu yana STIHL® TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonasında dünyanın en iyi agaç kesme sporcuları birbirlerine karşı mücadele etmektedirler.

SADAL Timbersports

STIHL Timbersports Tanıtım Videosu

Stihl Timbersports Tanitim

Yarışma Disiplinleri

1. Standing Blok Chop
Standing Blok ChopBu disiplin, bir balta ile ağaç kesme yarışmasıdır. Emniyetli ve sıkı bir şekilde dik olarak yerleştirilen 30 cm capındaki ahşap bir blok her iki tarafından vurmak suretiyle mümkün oldugunca kısa sürede kesilmelidir. Baltayı doğru yere vurmak ve güçlü vuruşlar yapmak bu disiplinde hızlı bir başarı elde etmek için önemli faktörlerdir. Bu dalda en iyi sporcuların puani 20 saniyenin altındadır.
2. Underhand Chop
Underhand ChopBu disiplin, devrilmiş ve yatay sekilde duran bir ağacı kesme canlandırmasıdır. Sporcuların yatay konumlandırılmış bir blok üzerinde durmak suretiyle ve kendi baltalarını kullanarak 32 cm kalınlığındaki ağaç gövdesini kesmeleri gerekir. Ağaç gövdesi her iki tarafından da kesilmelidir. Tek taraftan kesim yarışmacının yarışma dışı kalmasına sebep olur. Bu disiplinde Avrupadaki en iyi puan 20 saniyenin altındadır.
3. STIHL Stock Saw
STIHL Stock SawBu disiplininde tüm yarışmacılar STIHL'in standart zincirli testeresi MS660 kullanırlar. Testere bir süre ısındıktan sonra yere bırakılır. "Başla" sinyalinin verilmesi ile testere yerden alınır ve çapı 40 cm olan ahşap bloktan belli kalınlıkta iki tane disk kesilir. Bu disklerden biri testerenin yukarıdan aşağıya diğeri aşağıdan yukarıya hareketi ile kesilmelidir.
4. Single Buck
Single Buck46 cm çapında yatay konumda duran ahşap bloktan bir disk kesilmelidir. Bu işlem sırasında yaklaşık 2 metre uzunlugunda crosscut testere kullanılır. Bu kesim sırasında sporcunun ritmi ve dinamizmi değerlendirilir. Testerenin ahşap üzerinde rahat hareket edebilmesi için testere yağlı sıvı ile sprey edilebilir. Buna ek olarak, bir yardımcının disk ve gövde arasına takoz yerleştirmesine de izin verilir.
5. Hot Saw
Hot SawBu disiplinde, özel ayarlanmış, son derece güçlü motorlu testereler kullanılır. Amaç, 46cm çapında yatay olarak konumlandırılmış bir ağaç gövdesinden belli kalınlıkta 3 adet diski mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kesmektir. Bu disiplinindeki en büyük zorluk 62 hp gücündeki motorolu testereye yarışma süresince aynı konsantrasyonla hakim olabilmektir. 27kg ağırlığında ve zincir hızı 240km/h olan bu testereler için sporcuların yüksek seviyede güç kullanmaları gerekmektedir.
6. Springboard
SpringboardBu disiplinde önce iki kalas, tramplen görüntüsü oluşturacak şekilde dikey duran bir ağaç gövdesine yerleştirilir. Daha sonra ağaçın üst kısmında, yerden 2.8m yükseklikte duran 27cm çapındaki ağaç blogunu kesmek için bu tramplenlerin üzerine cıkılır. Springboard hassas ve güçlü bir teknik gereksinimi yanında sporcuların denge ve becerilerininde önem taşıması nedeniyle "üst seviye disiplin" olarakta anılır.

Yarışmada Kullanılan Ekipman